Gdańsk 80-208, ul. Kopernika 16
Gdańsk, 07.12.2000
Komitet Założycielski stowarzyszenia Klub Płetwonurków "Neptun"
80-162 Gdańsk, ul. Powstańców Warszawskich 202a
Do: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dotyczy: Ustawy Prawo o Stowarzyszeniach.
Szanowni Państwo,
Ustawa Prawo o Stowarzyszeniach zawiera dużo ładnych stwierdzeń na samym początku:
Art. 1. 1. Obywatele polscy realizują prawo zrzeszania się w stowarzyszeniach, zgodnie z przepisami Konstytucji oraz porządkiem prawnym określonym w ustawach. 2. Prawo zrzeszania się w stowarzyszeniach może podlegać ograniczeniom przewidzianym jedynie przez ustawy, niezbędnym do zapewnienia interesów bezpieczeństwa państwowego lub porządku publicznego oraz ochrony zdrowia lub moralności publicznej albo ochrony praw i wolności innych osób. Art. 2. 1. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. 2. Stowarzyszenie samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności.
Ale potem przychodzi życie:
Art. 3. 1. Prawo tworzenia stowarzyszeń przysługuje obywatelom polskim mającym pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawionym praw publicznych. 2. Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych. 3. Małoletni poniżej 16 lat mogą, za zgodą przedstawicieli ustawowych, należeć do stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach, bez prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia. Jeżeli jednak jednostka organizacyjna stowarzyszenia zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki.
Nasz Klub wywodzi się z Klubu Płetwonurków "Neptun" przy Biurze Okręgowym Ligi Obrony Kraju w Gdańsku. Do osobnej rejestracji skłoniła nas decyzja Rady Miasta Gdańska, która postanowiła finansować organizacje sportowe mające siedzibę w Gdańsku. To dla nas jest zrozumiałe.
Nasz problem polega na tym, że wśród naszych członków są i dorośli i dzieci.
Zwyczajowo, zgodnie zresztą ze statutem Ligi Obrony Kraju, nasze dzieci miały prawo do głosowania na naszych walnych zebraniach, przy czym bierne prawo wyborcze miały od 16 lat. Z drugiej strony, w naszym regulaminie nie dopuszczaliśmy, by prezes lub skarbnik byli niepełnoletni.
Przy próbie rejestracji nowego statutu spotkał nas szok z powodu szczególnie Art. 3.3.: czy naprawdę musimy odbierać naszym dzieciom prawo głosu na naszym walnym zebraniu członków?
Zawsze uważaliśmy, że jak młody / młoda przetrwa procedury demokratyczne i będzie przytomnie głosować, to tylko może być z tego pożytek.
Jakie "interesy bezpieczeństwa państwowego lub porządku publicznego oraz ochrony zdrowia lub moralności publicznej albo ochrony praw i wolności innych osób" byłyby przez to naruszone?
Bardzo proszę o komentarz.
Proszę o ewentualne rozważenie inicjatywy ustawodawczej, by w punktach Art.3.2 i Art.3.3 dopisać wyrażenie
Z Poważaniem,
W imieniu Komitetu Założycielskiego,
Barbara Głowacka
kontakt: klubneptun@poczta.onet.pl
Powrót do strony głównej: http://republika.pl/klub_neptun