Gdansk, 01.10.97
Do: Rzecznik Praw Obywatelskich,
Ministerstwo Finansow,
III Urzad Skarbowy w Gdansku,
Krajowa Rada Bieglych Rewidentow
Dot: Kosztow badania bilansu firmy.
Szanowni Panstwo,
Uprzejmie prosze o ustalenie godziwej ryczaltowej stawki za badanie bilansu malych spolek z ograniczona odpowiedzialnoscia, na przyklad w zwiazku z obrotami, miesiecznym funduszem plac, iloscia dokumentow do sprawdzenia i o opublikowanie ich. Jednoczesnie prosze o ustalenie jakie warunki powinna spelniac umowa badania bilansu, w tym, czy badajacy ma prawo nie ponosic zadnej odpowiedzialnosci za swoja dzialalnosc i narzucac niekorzystne warunki rozliczen.
Ustawa o rachunkowosci (Dz.U. 121/94 i Dz.U 32/97) naklada na podmioty nie spelniajace warunkow art.64.1 i art. 64.2 obowiazek przedlozenia rocznego bilansu do badania przez bieglego ksiegowego raz na 3 lata (art 64.3 ustawy). Poniewaz wlasnie mija trzeci rok od wejscia w zycie tej ustawy, praktycznie wszystkie spolki, ktore istnieja przynajmniej od 1995 roku teraz przygotowuja sie do badania. Niestety, w ciagu ostatnich dwoch miesiecy ceny takich uslug na naszym terenie wzrosly dwukrotnie.
Przedstawiciele pytanych firm bieglych rewidentow stwierdzali, ze i tak jeszcze jest tanio, bo zaraz bedzie jeszcze drozej, a i tak wszyscy teraz musza zrobic badanie bilansu.
W zalaczeniu przekazuje kopie umowy sporzadzonej dla naszej firmy przez spolke oferujaca uslugi bieglych rewidentow. Zadana suma za badanie naszego bilansu jest naszym dwumiesiecznym funduszem plac dla calego przedsiebiorstwa, ktore jest male, a i sytuacja w branzy okretowej nie jest zbyt komfortowa. Taka suma jest za wysoka dla nas - zagrozic moze wyplacalnosci firmy.
Przyszly zleceniobiorca zastrzega sobie, ze moze popelniac bledy, domaga sie wysokiej zaliczki, ktorej my nie mozemy wliczyc w koszty, jeszcze przed przystapieniem do pracy, mimo, ze jego praca nie wymaga szczegolnych inwestycji w badanie wlasnie naszego bilansu. Na dodatek zastrzega sobie mozliwosc ustalania harmonogramu dalszych platnosci.
Nie wydaje sie zeby mozna tu bylo mowic o jakiejs szczegolnej wolnosci ksztaltowania umow, poniewaz bieglych ksiegowych jest malo, a niewykonanie obowiazku badania bilansu zagrozone jest wysokimi grzywnami. Skutek jest taki, ze niewielka grupa ludzi stala sie swoistymi poborcami podatku na swoje wlasne potrzeby, ustalanego wedlug swojego indywidualnego uznania monopolisty. Ja nie kwestionuje koniecznosci zaplacenia za usluge, ale niech to bedzie oplata godziwa i mozliwa do przewidzenia. Podobne rozwiazania stosuje sie na przyklad przy uslugach notarialnych.
Nie wydaje nam sie zeby kontrola, podobna do tych, co kilka razy w roku dokonuja pracownicy Urzedow Skarbowych bez jakichs szczegolnych dodatkowych wynagrodzen, mialaby zgodnie z wola ustawodawcy doprowadzic do likwidacji malych spolek wskutek zawyzonych oplat nakladanych przez firmy prywatnych rewidentow.
Z Powazaniem,
Barbara Glowacka jastra@ jastra.com.pl
P.S. Poniewaz nie zalezy nam na szczegolnych represjach wobec jednej firmy, ale na regulacji systemowej, dlatego zaslaniamy dane firmy.
Odpowiedz z Ministerstwa Finansow - o etyce bieglego rewidenta |
"Rzeczpospolita" pisala w listopadzie 1997, ze sprawa zajal sie i Rzecznik Praw Obywatelskich. Niestety, kopia artykulu pojawi sie w Klubie Pieniacza, dopiero, kiedy nasz biegly rewident ja nam zwroci. (Zbada nam bilans za 4500zl).
08.01.99 - Przy okazji aktualizacji serwisu wrocilam do tej strony. Teraz obowiazek badania bilansu malych firm przesunieto znow o 3 lata. My niestety dalismy sie przebadac, czyli wyrzucilismy ladne pieniadze, a kopia artykulu z "Rzeczpospolitej" do nas nie wrocila.
Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiedzial, ze probowal badac sprawe pod katem praktyk monopolistycznych, ale trudno bylo sie czegos dopatrzec.
I to by bylo na tyle... ==============================
http://www.jastra.com.pl/!plan.htm
do strony
poczatkowej / to begin page